Son Dakika Haber, En Son Haberler, Yerel Haberler, Haberin Merkezi,

Valilikten SMA Hastasına Yardım Açıklaması

Basında Çıkan Haberlerin Ardından İzmir Valiliğinden Konuyla İlgili Açıklama Yapıldı.

Valilikten SMA Hastasına Yardım Açıklaması
289 kez okundu
02 Ocak 2021 - 22:32

SMA Hastasına Yardım Açıklaması İzmir Valiliğinden Geldi

SMA Hastası Rüzgar Bebeğin Yardım talebi  hakkında basın açıklaması yapan İzmir Valiliği, durumla ilgili aydınlatıcı bilgileri paylaşarak kamu oyunda oluşan algıyı düzeltmeye çalıştı.

Açıklamada Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç ile ilgili bilgiler ve sürecin işleyişi hakkında bilinmesi gerekenler paylaşıldı.

Rüzgar Bebek için İzmir Valiliği Açıklama Geldi


Sosyal medya üzerinde SMA hastası olan Rüzgar Bebeğin tedavisi ile alakalı yardım talebinin ‘’İzmir Valiliği tarafından kabul edilmediği’’ haberleri üzerine, basın açıklaması gerekli görüldüğünü belirten Valilik yetkilileri, şu açıklamayı yaptı “Valiliğimize, vatandaşlarımızın tedavi süreçleriyle ilgili kişi ve kuruluşlarca çok sayıda yardım kampanyası başvuruları yapılmaktadır.

SMA Hastasına Yardım Başvuruları

Bu konularla ilgili başvurular Valiliğimizce Sağlık Bakanlığına iletilmektedir. Başvuruların sonuçlandırılması süreci Bakanlığın hastalar hakkında bilimsel tedavi yöntemleri çerçevesinde aldığı kararlar ve 26.07.2017 tarih ve 3404 sayılı talimatı gereğince verilmektedir.

İlaç Hastalara Ücretsiz Ulaştırılıyor

Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler kapsamında tüm dünyada SMA hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç Nusinersen Sodium yurt dışından getirilen ilaçlar listesinde yer almakta hastalarımıza ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

Covid-19 Süreci Geciktirdi

İlaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişimde ücretsiz sağlanmaktadır.

Valiliğimize yapılan başvuru ve sonucunda Bakanlığın 2020 tarih ve 46034 sayılı yazısında Rüzgar Bebeğin tedavi süreci noktasında yardım talebi başvurusu SMA Bilim Kurulunca değerlendirilmiştir.

Mevcut verilerin fayda zarar noktasında yetersiz olması ve COVİD-19 salgını sürecinde bağışıklığın baskılanmasının ölüm riskini arttırabileceği gerekçesiyle gen tedavisi uygulanmasının uygun olmayacağı belirtilmiş ve koronavirüs pandemi sonrasında yeni bilimsel veriler ışığında değerlendirmelerin uygun olacağı görüşü bildirilmiştir.

Amaç Hasta Mağduriyetini Önlemek

Yurt içinde veya yurt dışında tedavi amacıyla yardım kampanyası başlatma talebinde bulunan kişilerin, kuruluşların ve derneklerin tedavi yöntemlerinin bilimsel geçerlilikleri tam anlamıyla değerlendirilmeden kampanya başlatılmasına izin verilmesi hukuk dışı uygulamalara ve hasta mağduriyetlerine sebep olmaktadır.

Rüzgar bebeğin tedavisi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam etmekte olup; hastalığına yönelik ilaçlar yurt dışından talep edilmiştir”

 
BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.