Haber, Haberler, Haberleri, Son Dakika, Son Dakika Haber, 2023 Seçimleri,Cumhurbaşkanı,AKP,CHP,MHP,6'lı Masa,Muhalefet, İktidar,Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu,Devlet Bahçeli,

Metabolizma Hızlandırma Formülleri

Hızlı Metabolizmanın sağlığımıza katkıları nelerdir. Metabolizmayı Hızlandırmak için neler yapmalıyız. Formülü nedir bu işin merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Metabolizma Hızlandırma Formülleri
455 kez okundu
18 Eylül 2020 - 20:53

Sağlık İçin Hızlı Metabolizma

Eğer sağlığınıza dikkat ediyor ve kilo vermek istiyorsanız; en çok dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şey Metabolizma Hızlandırma. Çünkü, vücudumuzun tedarik etmiş olduğu enerji ve besinle doğrudan alakası var. Metabolik fonksiyon bozukluğu ise kilo fazlalığına sebep oluyor. Şimdi sağlıklı bir şekilde kilo verme zamanı! Planlı saatlerde yiyecek yiyin. Vücudumuz akıllıdır ve belirli zamanlarda beslenmeye alışır; bu nedenle de o zamana kadar enerjisinin çoğunu harcar. Çünkü, yakın zamanda beslenip enerji kazanacağını düşünür.

Metabolizma Hızlandırma Formülleri Neler

Ancak; eğer yiyecek saatleriniz planlı değilse, bedenimiz ne vakit enerji geleceğini bilmediği için, sahip olduğu enerjiyi kullanmak yerine depolamayı tercih eder. Bu sorunu çözmek için, her 3-4 saatte bir yemek yiyerek bedeninizin enerjisini kullanımını sağlayın. Daha çok sıvı tüketin. Kafi sıvı tüketiminin, sağlıklı çalışan bir metabolizmaya büyük katkısı var. Çünkü, vücudumuz su ihtiyacı içindeyken çok daha az kalori yakıyor. Ek olarak, karaciğerimiz vücudumuzun su ihtiyacını karşılamakla meşgul olduğundan, yağ yakımıyla ilgilenemiyor. İşte bundan dolayı daha çok su tüketerek bu açığı kapatmalıyız. Eğer fazla su içmeye alışık değilseniz, yeşil çay içerek vücudunuzun isteklerine kulak verin.

Süt ürünlerini bol tüketmeye çalışın. Süt ürünlerinde, yağ yakmaya ve kas oluşumuna yardımcı olan oldukça yararlı besin maddeleri bulunur. Örneğin, süt ürünlerindeki kalsiyum metabolizma hızlandırmak için çok lüzumlu. Yağ hücrelerimiz ne kadar kalsiyum içerirse, o kadar çok yağ yakarız. Fiziksel olarak aktif olun. Yürüyüş, koşu, dans, egzersiz, yani her türlü fiziksel faaliyet metabolizmayı hızlandırmaya çok destek verir. Güç artırıcı antrenmanlar en iyisi, çünkü kas oluşumuna da yardımcı oluyor.

Uykunun Metabolizma Hızlandırma Etkisi

Erken uyanın. Aydınlığın, metabolizmamıza olumlu etkisi bulunduğunu biliyor muydunuz? Hakikaten de akıllı olan bedenimiz, enerji tüketimini gün ışığını da hesaba katarak ayarlıyor. Bu yüzden, özellikle sabah güneşinden yararlanmak gerekiyor. Karbonhidrat tüketimini tamamen kesmeyin. Karbonhidrat tüketimini tamamen yasaklayan rejimlerle kendinize yüklenmeyin. Uygun bir halde seratonin sentezleye bilmek için, kafi oranda karbonhidrata da ihtiyaç var. Karbonhidratı tamamen kesmek, beyin faaliyetlerinizi de negatif etkiler -ki bu, vücudunuza verebileceğiniz en büyük zararlardan biridir. Evet karbonhidratı keserek kilo verebilirsiniz; ama yağdan değil, sıvı kaybından. Atıştırmayı bırakın Eğer cips, şeker, sandviç şeklinde atıştırmalıklara çok düşkünseniz; metabolizmanızı yavaşlatıyorsunuz anlama gelir. Çünkü, yemekten almış olduğumuz enerji bizlere genellikle 3-4 saat kadar yeter. Daha sonra, vücudumuz yağ yakarak enerji sağlar. Sıklıkla abur cubur ağırlıklı beslenmek vücudumuzun yağ yakmasını engeller; bu yüzden de kilo alırız.

İyotlu tuz kullanın. Bu aralar oldukça popüler olan deniz tuzu, o geleneksel iyotlu tuzun yerini doldurmaya yetmiyor. İyot eksikliği; tiroid bezlerimiz de olumsuz bir tesir yaratır, bu da metabolizmamızı yavaşlatır. Organik beslenin. Organik olmayan ürünler, çok sayıda katkı maddesi yer alıyor. Hayvanlar gelişme hormonlarıyla ve antibiyotiklerle yetiştiriliyor, bitkiler ise suni bileşik gübreler ve böcek ilaçlarıyla büyütülüyor. Severek yediğimiz şeylerin çoğu bu şekilde yapılıyor. Artık zekice beslenmenin zamanı geldi! Demir seviyenizi yüksek tutun. Demir eksikliği, kaslarınızın kafi oksijeni alamamasına sebep olur; bu da sağlığınızı tehlikeye sokarak metabolizmanızı yavaşlatır. Demir eksikliğiniz var ise; et, balık ve elma tüketiminizi artırabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT

Paylaştığımız sağlık bilgileri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kesin tanı ve tedavi yerine geçemez. Ziyaretçilerimizin bu bilinçle her hangi bir bilgiyi hayata geçirmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerektiği aksi taktirde yaşanabilecek olumsuzluklardan sitemiz ve yazarımız hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Haberinbasi.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.